HABERLER

Dijital Verinin Önemi ve Muhafazası

Dijital Verinin Önemi ve Muhafazası
  • Tarih: 11 - Ekim - 2019

Son zamanlarda büyük veri (big data) ifadesi, teknolojideki gelişmelerle birlikte sıkça duymaya başladığımız bir kavram haline geldi.  

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli market araştırmaları şirketi IDC (International Data Corporation), verilerin gün geçtikçe hızla büyümeye devam ettiğini ve 2020 yılına gelindiğinde, yeryüzündeki her insan için saniyede ortalama 1.7 MB’lık yeni bilgi yaratılacağını belirtmiştir.

Bu ve benzeri öngörüler bize verinin önemini göstermektedir. Verinin büyüklüğünün yanı sıra, doğru şekilde işlenip güvenli şekilde muhafazası da önem kazanmaya başlamıştır.

Dünyaca kabul görmüş ISO 27001, BS 10012 gibi standartların yanı sıra Ülkemizde 24.03.2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu vb. kaynaklar da verinin ne kadar önemli ve değerli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Bu bağlamda düşünecek olursak, gelişen teknolojilere ayak uydurmanın yanı sıra, gerekli tedbirleri almak da büyük önem arz etmektedir.

Bugüne baktığımızda, verinin muhafaza edilmesi kabul edilebilir boyutlarda iken IDC’nin öngörüsü gerçekleşirse bu boyutlar büyük donanım ve yatırım maliyetlerine sebep olacak gibi görünmektedir. Birçok kurum/kuruluş için bu verileri yönetmek ve muhafaza etmek büyük bir problem haline gelmeye başlayacaktır. Bu noktada yeni kaynak ihtiyacı ve maliyet gibi yapılandırmalara da ihtiyaç duyulacak gibi görünmektedir.

Bu noktada firmaların yapması gereken en doğru hamle bu gibi muhafaza ve güvenlik konularını daha uygun maliyetlere, güvenli kurumlar aracılığı ile halletmek olacaktır. Böylelikle hem kaynak ve donanım maliyetinden kurtulmuş, hem de sorumluluk ve riski paylaşmış olacaktır.

Verinin doğru şekilde muhafaza edilmesi ve/veya bu konuda yeterli deneyime, bilgiye ve donanıma sahip olan firmalarca doğru şekilde muhafaza edilmesi, gizlilik, bütünlük ve erişebilirlik gibi konular da yok denecek kadar az maliyet ve risklerle mümkün olabilecektir. Bununla birlikte firmalar, işin profesyonel şekilde yapılması için ayrı bir efor sarf etmemiş olacaktır.

https://www.erccloud.com/