HABERLER

İşinize KEP’i Katın Çevre Dostu ve Yeşil Şirket Olun

İşinize KEP’i Katın Çevre Dostu ve Yeşil Şirket Olun
  • Tarih: 11 - Ekim - 2019

Yeni dönemde şirketler için artık “çevreyi sevmek” yeterli değil. “Yeşil şirket” olmanın yolu daha derin stratejilerden, ayrıntılı yaklaşımlardan geçiyor. Tüketiciler de tercihlerini “yeşil” şirketlerden yana kullanarak onları ödüllendiriyor. 

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ile çevre dostu, yeşil bir şirket olmak için iş süreçlerinizde de çok büyük değişiklikler yapmanız gerekmiyor. Küçük ve ustaca birkaç değişiklikle yeşil yaşama destek vermek sadece çevrenin iyileşmesine değil size de pek çok açıdan yararlı olacaktır.

Kağıtsız Ofisler Hayal Değil

Çevre dostu olmanın belki de tek ve en önemli yolu kağıt kullanımını azaltmaktır. Kağıtsız ofisler, çevreye faydalı olmaya giden yolda en kestirme olanıdır.  Ofislerde kağıdı azaltacak birkaç öneriyi sıralayabiliriz;

KEP IK ile Çevre Dostu Olun: KEP ile şirketi kağıtsız hale getirmede en önemli etken şirketlerin en değerli varlıkları olan “insan”dan başlamaktır. İnsan Kaynakları uygulamalarına küçük dokunuşlar, kurumlarda kullanılan kağıdı önemli bir şekilde azaltacaktır. Maaş bordrosu, iş sözleşmeleri, savunma talepleri, ihtarlar, maaş artışları, yıllık izin kullanma talepleri, atama/görevlendirme yazıları, performans değerlendirme raporlarının da kağıt kullanmayıp KEP ile ilgili kişilere gönderildiğinde kağıttan önemli tasarruf sağlanacaktır.

Kurum İçi/Kurum Dışı Evrak Trafiği: İç yazışmalar, sözleşmeler, yönergeler pek çok kağıt kullanımı gerektiren durumlarda KEP kullanılarak, kağıt kullanımı azalacaktır. 

Noter İşlemlerinde Kağıt Kullanımı: Özellikle yanlış kesilen fatura itirazları başta olmak üzere noter gerektiren birçok işte KEP kullanılarak kağıt tüketimi en aza indirildiği gibi önemli miktarda maliyet ve zaman tasarrufu sağlanacaktır.

Karbon Salınımın Azaltılması

Çevre dostu şirketlerin en önemli özellikleri karbon salınımının azalmasına katkı sağlamalarıdır. Şirketlerdeki üretilen enerjilerin, trafiğe çıkan araç sayılarının azaltılması karbondioksit salınımın önemli bir şekilde azaltacaktır. KEP, bu süreçte de önemli rol oynamaktadır.

Trafiğe Çıkan Araç Sayısında Azalma: Bordroların kargoyla gönderilmesi veya özel kurumlar ve kamu kurumlara gönderilen evrakların KEP ile gönderilmesi trafiğe çıkan araç sayısında azalmaya neden olacaktır.

Enerji Tüketiminde Azalma: Kağıt basılmayınca yazıcılar daha az enerji harcayacaklar. Kağıtları arşivlemek için ayrılacak alanların harcadığı enerjiler azalacaktır.

Verimlilik Artışı ve Maliyet Azalması

KEP, sizi çevre dostu yaptığı gibi sadece kağıt maliyetlerinin yanında kuruma önemli maliyet avantajları sağlayacaktır. Örneğin, iş süreçlerinde verimlilik, ulaşım giderleri, kamu kurumlarında bekleme süreleri, tahsilat sürelerinde azalma, kurumlara verimlilik kazandırdığı gibi işyerlerine önemli maliyet avantajları sağlayacaktır.

Özetle KEP, iş dünyasının çetin rekabet koşullarıyla baş ederek sektörünün en iyisi olmak için mesai harcayan şirketlere, bir yandan da teknolojik gelişmeler dahilinde ofislerini, mevcut ürün ve hizmetlerini çevreye duyarlı olarak yenileme telaşında olan şirketlere “can simidi” olmaktadır.